Tripp Lite’s SmartRack SRCABLETRAY safely routes cables across the top of an enclosure. When cabinets are lined in a row, these trays create a dedicated path for cables helping to eliminate cable stress. The SRCABLETRAY organizes cables outside of the SmartRack enclosure. It offers toolless mounting to the top of the rack panel and a grounding stud is provided to allow tie-in to the enclosure and the facility ground.
Tripp Lite by Eaton SRCABLETRAY Cable Organizer
Tripp Lite by Eaton SRCABLETRAY Cable Organizer – Cable Guide
- Cable Guide cable manager type allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Cable Guide cable manager type for reliable wire organisation with maximum productivity
- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organised space
- Efficiently keeps any extra cable slack concealed, which helps your data center look much more professional
Out of stock
£78.66 Exc. VAT / £94.39 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Organizer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRCABLETRAY |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SRCABLETRAY safely routes cables across the top of an enclosure. When cabinets are lined in a row, these trays create a dedicated path for cables helping to eliminate cable stress. The SRCABLETRAY organizes cables outside of the SmartRack enclosure. It offers toolless mounting to the top of the rack panel and a grounding stud is provided to allow tie-in to the enclosure and the facility ground. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRCABLETRAY |
| Product Name | SRCABLETRAY Cable Guide |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack Enclosure |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
|---|---|
| Height | 116.8 mm |
| Width | 312.9 mm |
| Depth | 537 mm |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Guide |
|---|
