Tripp Lite’s SmartRack SRCABLEDUCTVRT helps eliminate cable stress by organizing the cables within the SmartRack enclosure or open rack cabinet. The vertical cable manager (finger duct with cover) is 6-ft high and split into two 3-ft sections to allow for multiple installation options. SRCABLEDUCTVRT offers toolless button mounting.
“APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SRCABLEDUCTVRT Cable Organizer – Black
Tripp Lite by Eaton SRCABLEDUCTVRT Cable Organizer – Black – Cable Panel
- Cable Panel cable manager type allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Cable Panel cable manager type offers a practical wire organisation solution that is adaptable to your space
- Efficiently keeps any extra cable slack concealed, which helps your data center look much more professional
Out of stock
£101.66 Exc. VAT / £121.99 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRCABLEDUCTVRT
Categories Accessories, Cable Management, Rack & Cabling, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332140685
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Organizer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRCABLEDUCTVRT |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SRCABLEDUCTVRT helps eliminate cable stress by organizing the cables within the SmartRack enclosure or open rack cabinet. The vertical cable manager (finger duct with cover) is 6-ft high and split into two 3-ft sections to allow for multiple installation options. SRCABLEDUCTVRT offers toolless button mounting. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRCABLEDUCTVRT |
| Product Name | SRCABLEDUCTVRT Cable Panel |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack Enclosure |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.81 kg |
|---|---|
| Height | 51.8 mm |
| Width | 103.1 mm |
| Depth | 866.9 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Panel |
|---|
Related products
-
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,281.74 Exc. VAT / £1,538.09 Inc. VAT
