SmartRack 4-post open frame racks are ideal for cost conscious 19 inch rack mount applications. Multiple units can be bolted together side by side. Adjustable mounting depth (22 to 36 inches).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR4POST25 24U Rack Frame – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR4POST25 24U Rack Frame – Black – Cold-rolled Steel (CRS) – 453.59 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with cold-rolled steel (crs) for added firmness and maximum reliability
- Built with cold-rolled steel (crs) to offer great resistance to damage and deterioration
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Frame offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
Out of stock
£316.09 Exc. VAT / £379.31 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SR4POST25
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Frame |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SR4POST25 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | SmartRack 4-post open frame racks are ideal for cost conscious 19 inch rack mount applications. Multiple units can be bolted together side by side. Adjustable mounting depth (22 to 36 inches).
|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SR4POST25 |
| Product Name | SmartRack SR4POST25 Rack Frame |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 20.41 kg |
|---|---|
| Rack Height | 24U |
| Height | 1252.2 mm |
| Width | 513.1 mm |
| Depth | 998.2 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 453.59 kg |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT

