A WIDE version of our standard 42U SmartRack. This enclosure is 750mm wide (29.5″) compared to the standard 600mm wide (23.6″). This extra width allows for high density equipment installations. It allows cable management and PDU mounting off to the sides of the rack in order to keep these items out of the airflow for proper cooling. All features from the standard SmartRacks carry over to these wide racks to allow cross usage of accessories. Meets all enclosure requirements towards PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) Compliance.
Tripp Lite by Eaton SR42UBWD 42U Rack Cabinet
Tripp Lite by Eaton SR42UBWD 42U Rack Cabinet – 1020.58 kg Dynamic/Rolling Weight Capacity – 1360.78 kg Static/Stationary Weight Capacity
Out of stock
£1,403.24 Exc. VAT / £1,683.89 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SR42UBWD |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | A WIDE version of our standard 42U SmartRack. This enclosure is 750mm wide (29.5") compared to the standard 600mm wide (23.6"). This extra width allows for high density equipment installations. It allows cable management and PDU mounting off to the sides of the rack in order to keep these items out of the airflow for proper cooling. All features from the standard SmartRacks carry over to these wide racks to allow cross usage of accessories. Meets all enclosure requirements towards PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) Compliance. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SR42UBWD |
| Product Name | SR42UBWD Rack Enclosure Server Cabinet Wide - 42U - 19" |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Rack Height | 42U |
|---|---|
| Height | 1993.9 mm |
| Width | 750.1 mm |
| Depth | 1092.2 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1360.78 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1020.58 kg |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT
