SmartRack enclosures are designed for secure, high density server and networking applications in IT environments. Designed with provisions to integrate cooling, power distribution and cable management, SmartRack enclosures make ideal homes for mission-critical equipment. Vendor-neutral square hole/cage nut mounting for guaranteed compatibility with all EIA-310-E compliant 19″ equipment. Enclosures ship fully assembled for rapid deployment and roll into place on heavy-duty casters. Toolless mounting slots allow quick installation of PDUs and vertical cable managers. Adjustable mounting rails include an easy-view depth index to eliminate time-consuming measurements. SmartRack enclosures hold up to 3000 lbs and support cooling, cable management, power distribution and monitoring features that keep critical servers and network equipment operating nonstop. Perforated doors permit massive front to rear airflow that exceeds servers manufacturer requirements.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR42UBEXP 42U Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR42UBEXP 42U Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – Black – 1360.78 kg Maximum Weight Capacity
- Comes in black colour for an elegant and fashionable look
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
Out of stock
£974.99 Exc. VAT / £1,169.99 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SR42UBEXP |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | SmartRack enclosures are designed for secure, high density server and networking applications in IT environments. Designed with provisions to integrate cooling, power distribution and cable management, SmartRack enclosures make ideal homes for mission-critical equipment. Vendor-neutral square hole/cage nut mounting for guaranteed compatibility with all EIA-310-E compliant 19" equipment. Enclosures ship fully assembled for rapid deployment and roll into place on heavy-duty casters. Toolless mounting slots allow quick installation of PDUs and vertical cable managers. Adjustable mounting rails include an easy-view depth index to eliminate time-consuming measurements. SmartRack enclosures hold up to 3000 lbs and support cooling, cable management, power distribution and monitoring features that keep critical servers and network equipment operating nonstop. Perforated doors permit massive front to rear airflow that exceeds servers manufacturer requirements. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SR42UBEXP |
| Product Name | SR42UBEXP Rack Enclosure Server Cabinet No Sides - 42U - 19" |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Rack Width | 482.60 mm |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Height | 1993.9 mm |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 1092.2 mm |
| Maximum Weight Capacity | 1360.78 kg |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.70 Exc. VAT / £134.04 Inc. VAT
