The SR42UB features a massive front-to rear-ventilation capacity that meets or exceeds server manufacturer requirements. Its integrated baying tabs make it easy to combine multiple enclosures in rows for data center applications. This enclosure is also compatible with hot-aisle/cold-aisle configurations. The SR42UB houses 3000 lb of standard 19-inch rack equipment in 42U. Its front and rear pairs of vertical rails have square mounting holes that are adjustable in quarter-inch increments from 4 to 42 inches. Each rack space within the enclosure is numbered for ready reference. With its locking, reversible, removable front and rear doors, and locking, removable side panels, the SR42UB provides ultimate equipment safety. The side panels are half size for ease of removal and reinstallation. The split rear door design allows the enclosure to be placed closer to a wall. The SR42UB meets all requirements toward PCI DSS compliance.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR42UB 42U Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SR42UB 42U Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width – Black
- Comes in black colour for a sophisticated and dassling loo
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
Availability: 3 in stock
£1,050.39 Exc. VAT / £1,260.47 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SR42UB |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SR42UB features a massive front-to rear-ventilation capacity that meets or exceeds server manufacturer requirements. Its integrated baying tabs make it easy to combine multiple enclosures in rows for data center applications. This enclosure is also compatible with hot-aisle/cold-aisle configurations. The SR42UB houses 3000 lb of standard 19-inch rack equipment in 42U. Its front and rear pairs of vertical rails have square mounting holes that are adjustable in quarter-inch increments from 4 to 42 inches. Each rack space within the enclosure is numbered for ready reference. With its locking, reversible, removable front and rear doors, and locking, removable side panels, the SR42UB provides ultimate equipment safety. The side panels are half size for ease of removal and reinstallation. The split rear door design allows the enclosure to be placed closer to a wall. The SR42UB meets all requirements toward PCI DSS compliance. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SR42UB |
| Product Name | SR42UB Rack Enclosure Server Cabinet - 42U - 19" |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Rack Width | 482.60 mm |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Height | 1993.9 mm |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 1092.2 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.50 Exc. VAT / £93.00 Inc. VAT


