Kit that adapts Easy UPS 3-Phase Modular or Galaxy PX UPS cabinet depth from 850 to 1200 mm, streamlining installation of the UPS next to 1200 mm deep enclosures.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Rack Depth Adapter for UPS – Black
APC by Schneider Electric Rack Depth Adapter for UPS – Black
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Depth Adapter offers practical and convenient storage and organisation solutions that are adaptable to your space
- UPS application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
Out of stock
£1,107.88 Exc. VAT / £1,329.46 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SP3OPT003
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | UPS |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Depth Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SP3OPT003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Kit that adapts Easy UPS 3-Phase Modular or Galaxy PX UPS cabinet depth from 850 to 1200 mm, streamlining installation of the UPS next to 1200 mm deep enclosures. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack Depth Adapter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 39.50 kg |
|---|---|
| Height | 1991 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 268 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.50 Exc. VAT / £93.00 Inc. VAT

