Kit that adapts Easy UPS 3-Phase Modular or Galaxy PX UPS cabinet depth from 850 to 1100 mm, streamlining installation of the UPS next to 1100 mm deep enclosures.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Enclosed Cabinet Rack Depth Adapter for UPS – Black
APC by Schneider Electric Enclosed Cabinet Rack Depth Adapter for UPS – Black
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Free Standing feature for maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Rack Depth Adapter allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- UPS application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
Out of stock
£1,006.47 Exc. VAT / £1,207.76 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SP3OPT002
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | UPS |
|---|---|
| Features | Free Standing |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
General Information
| Product Type | Rack Depth Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SP3OPT002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Kit that adapts Easy UPS 3-Phase Modular or Galaxy PX UPS cabinet depth from 850 to 1100 mm, streamlining installation of the UPS next to 1100 mm deep enclosures. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 850 to 1100mm Depth Adapter for Easy UPS 3-Phase Modular and Galaxy PX UPS,Black |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 18 Month |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 35 kg |
|---|---|
| Height | 1991 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 26.8 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,285.48 Exc. VAT / £1,542.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.43 Exc. VAT / £92.92 Inc. VAT
