This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 3kVA line interactive 4U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 4U Rack/Tower – 3 Hour Recharge – 6 Minute Stand-by – 208 V, 230 V Input – 230 V AC Output – 2 x IEC 320-C19, 2 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13 – Serial Port
- 208 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- IEC 60320 C20 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Schuko CEE 7/EU1-16P receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Surge protection type provides optimal power supply output with added usability
- Up to 6 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 36 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 52
Due in Stock: 13/07/26
£2,217.78 Exc. VAT / £2,661.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMX3000HVNC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304292623
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX3000HVNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 3kVA line interactive 4U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 38.64 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
|---|---|
| Alarm | Low Battery |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| Cord Length | 2.44 m |
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 320-C19 |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT


