This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW – 2U Rack/Tower – 3 Hour Recharge – 9.80 Minute Stand-by – 208 V, 230 V Input – 208 V AC Output – 1 x IEC 320-C19, 2 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13
- 1.98 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 2.20 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 9.80 minute at full load
- Rack/Tower form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Schuko CEE 7/EU1-16P receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
Out of stock
£2,399.61 Exc. VAT / £2,879.53 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMX2200R2HVNC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304327738
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX2200R2HVNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 2U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS X 2200VA Rack/Tower LCD 200-240V with Network Card |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 37.24 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 667 mm |
Technical Information
| Cord Length | 1.83 m |
|---|---|
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 320-C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Battery Information
| Backup/Run Time (Full Load) | 9.80 Minute |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT
