This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 4U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW – 4U Rack/Tower – 3 Hour Recharge – 208 V, 230 V Input – 208 V AC Output – 2 x IEC 320-C19, 2 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13
- 1.98 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 2.20 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Rack/Tower form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Schuko CEE 7/EU1-16P receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
Availability: 4 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 5
Due in Stock: 11/05/26
£1,843.04 Exc. VAT / £2,211.65 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMX2200HVNC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304327158
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX2200HVNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. The 2200VA line interactive 4U rack/tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SMX comes with IEC 320 C20 input (includes BS1363A, IEC 320 C20 and Schuko CEE 7/EU1-16P power cords), 8x IEC 320 C13 and 2x IEC 320 C19 outlets. The UPS has a preinstalled Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The Smart-UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. This uninterrupted power supply can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The SMX UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. This is compatible with dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. The Smart-UPS comes with a pair of tower-mounting stabilizing feet and rack-mounting brackets. It comes with APC temperature sensor AP9335T for monitoring temperature. The 3 switchable outlet groups allow more granular management of the power supplied to your devices. The Emergency Power Off feature enables the UPS to remotely shutdown during emergencies. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 2.2kVA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 38.56 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Depth | 483 mm |
Technical Information
| Cord Length | 2 m |
|---|---|
| Receptacle Type | Schuko CEE 7/EU1-16P |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 320-C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Battery Information
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT




