This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 3000VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U Rack-mountable – AVR – 2 Hour Recharge – 5.32 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC Output – 1 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13 – Pure Sine Wave – Serial Port – USB – LCD Display
- 2 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 2.70 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Line-interactive UPS with office application/usage to ensure maximum dependability and optimal performance
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry delivers energy to the office through an easily controlled reaction
- Replaceable battery for optimal performance with maximum charged dependability
- Up to 5.32 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 8 in stock
£2,787.60 Exc. VAT / £3,345.12 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Features | Audible Alarm |
| Surge Suppression | Yes |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Battery Information
| Battery Life | 10 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.52 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.32 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMTL3000RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 3000VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Environmental Conditions
| Sound Emission | 55 dB |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 7.62 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 33.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT

