Over 20 million units sold – the UPS you can trust
Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.10 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.10 kW – Tower – 3 Hour Recharge – 6 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19 – USB
- 1 batteries for maximum feasibility and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- IEC 60320 C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.10 kW load capacity
- Surge protection type provides dependable power supply with maximum efficiency
- Up to 6 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£1,143.19 Exc. VAT / £1,371.83 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMC3000I
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304310105
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMC3000I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Over 20 million units sold - the UPS you can trust Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS C 3000VA LCD 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMC |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 300 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.10 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 43 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 435 mm |
| Width | 197 mm |
| Depth | 544 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 135 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,411.95 Exc. VAT / £4,094.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.01 Exc. VAT / £394.81 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,114.77 Exc. VAT / £85,337.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,646.49 Exc. VAT / £4,375.79 Inc. VAT



