The Cisco 10GBase-LR SFP+ module offer customers a wide variety of 10 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, enterprise wiring closet, and service provider transport applications. The Cisco 10GBase-LR Module supports a link length of 10 kilometers on standard single-mode fiber (SMF, G.652).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco SFP-10G-LR= XFP – 1 x LC Duplex 10GBase-LR
Cisco SFP-10G-LR= XFP – 1 x LC Duplex 10GBase-LR
- Enjoy flexibility and scalability with data transfer rate of up to 10 Gbps with 10 Gigabit Ethernet technology
- Hot-swappable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Optical fibre cable compatible – Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- With 10GBase-LR technology, enjoy up to 10Gbps data transfer rate over optical fibre cable
- With a single wavelength of light, the single mode fiber optic can carry data and transmit audio/video applications over miles of distance
- XFP offers enhanced dependability with maximum productivity
- XFP with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
Availability: 118 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 23rd April
Future Stock on Order: 117
£1,371.10 Exc. VAT / £1,645.32 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SFP-10G-LR=
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0882658167126
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
|---|
General Information
| Product Type | XFP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-LR= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco 10GBase-LR SFP+ module offer customers a wide variety of 10 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, enterprise wiring closet, and service provider transport applications. The Cisco 10GBase-LR Module supports a link length of 10 kilometers on standard single-mode fiber (SMF, G.652). |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | SFP-10G-LR= |
| Product Name | 10GBase-LR SFP+ Transceiver |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-LR |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 75 g |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 8.5 mm |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-LR |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
Related products
-
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £115.31 Exc. VAT / £138.37 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RR4312X4 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 16 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v6 Quad-core (4 Core) 3.70 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £5,664.19 Exc. VAT / £6,797.03 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RR4312X6 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 72 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v6 Quad-core (4 Core) 3.70 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £8,118.57 Exc. VAT / £9,742.28 Inc. VAT
