General Information
| Product Type | Bypass Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SBP3000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SBP3000 |
| Product Name | 19" Rack Mountable 24A Maintenance Bypass Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 100 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 100 V AC |
| Current | 24 A |
| Load Capacity (VA) | 4.80 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 635 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Technical Information
| Protection Type | Overload |
|---|---|
| Receptacles | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + G) |
