Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
Miscellaneous
| Package Contents | |
|---|---|
| Compatibility | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #25 with 2 Year Warranty |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.36 kg |
|---|---|
| Height | 102 mm |
| Width | 264 mm |
| Depth | 152 mm |

