The HPE Direct Attach Cables provide connections to meet the exponential data growth in data centers and cloud-based services.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE 1 m QSFP28 Network Cable for Network Device
HPE 1 m QSFP28 Network Cable for Network Device – First End: 1 x QSFP28 Network – Second End: 1 x QSFP28 Network – 100 Gbit/s
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features QSFP28 cable type for optimal performance and better dependability
- Fully compatible with network devices
Out of stock
£129.12 Exc. VAT / £154.94 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
R3B52A
Categories Accessories, Connector Cables, Hardware Connectivity, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0190017446929
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Cable Length | 1 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Cable Type | QSFP28 |
| Connector Type on First End | QSFP28 Network |
| Connector Type on Second End | QSFP28 Network |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP28 Network |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP28 Network |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | R3B52A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | The HPE Direct Attach Cables provide connections to meet the exponential data growth in data centers and cloud-based services. |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 100Gb QSFP28 to QSFP28 1m Direct Attach Copper Cable |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Physical Characteristics
| Product Material | Copper |
|---|
