The Cisco 40GBASE-CSR4 QSFP+ Module is similar to the 40GBASE-SR4 interface extends supported link lengths to 300m and 400m respectively on laser-optimized OM3 and OM4 multimode fiber cables. Each 10-gigabit lane of this module is compliant to IEEE 10GBASE-SR specifications. This module can be used for native 40G optical links over 12-fiber ribbon cables with MPO/MTP connectors, or in 4x10G mode with ribbon to duplex fiber breakout cables for connectivity to four 10GBASE-SR interfaces. Maximum channel insertion loss allowed is respectively 2.6dB over 300m of OM3 cable or 2.9dB over 400m of OM4 cable.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco QSFP-40G-CSR4 QSFP+ – 1 x MTP 40GBase-CSR4 Network
Cisco QSFP-40G-CSR4 QSFP+ – 1 x MTP 40GBase-CSR4 Network – For Data Networking, Optical Network
- 40Gigabit Ethernet – Designed to provide high-performance Ethernet connection while minimizing power and CPU cycles’ utilization
- Optical fibre cable compatible – Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- QSFP+ is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- QSFP+ with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
- With 40GBase-CSR4 technology, enjoy up to 40Gbps data transfer rate over optical fibre cable
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
Out of stock
£1,694.73 Exc. VAT / £2,033.68 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
QSFP-40G-CSR4=
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0882658525520
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
|---|
General Information
| Product Type | QSFP+ |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | QSFP-40G-CSR4= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco 40GBASE-CSR4 QSFP+ Module is similar to the 40GBASE-SR4 interface extends supported link lengths to 300m and 400m respectively on laser-optimized OM3 and OM4 multimode fiber cables. Each 10-gigabit lane of this module is compliant to IEEE 10GBASE-SR specifications. This module can be used for native 40G optical links over 12-fiber ribbon cables with MPO/MTP connectors, or in 4x10G mode with ribbon to duplex fiber breakout cables for connectivity to four 10GBASE-SR interfaces. Maximum channel insertion loss allowed is respectively 2.6dB over 300m of OM3 cable or 2.9dB over 400m of OM4 cable. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | QSFP-40G-CSR4 |
| Product Name | 40GBASE-CSR4 QSFP+ Module for MMF |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility | Cisco Nexus 3000 Series Switches |
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x MTP 40GBase-CSR4 Network |
|---|---|
| Connector Type | MTP |
| Total Number of Ports | 1 |
Media & Performance
| Network Technology | 40GBase-CSR4 |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 40 |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
Physical Characteristics
| Height | 13.5 mm |
|---|---|
| Width | 18.4 mm |
| Depth | 72.4 mm |
Related products
-
HPE Broadcom BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £155.51 Exc. VAT / £186.61 Inc. VAT -
HPE 562SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £586.70 Exc. VAT / £704.04 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT


