The Cisco® 100GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-100G modules are our latest generation of 100G transceiver modules solution based on a QSFP form factor.
Cisco QSFP28 – 1 x LC Duplex 100GBase-FR Network
Cisco QSFP28 – 1 x LC Duplex 100GBase-FR Network – For Optical Network, Data Networking – Optical Fiber – Single-mode – 100 Gigabit Ethernet – 100GBase-FR – Hot-swappable
- 100 Gigabit Ethernet – High bandwidth performance, ease of use and reliable connectivity
- 100GBase-FR network technology for reliable connectivity with maximum productivity
- Hot-swappable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- QSFP28 offers enhanced dependability with maximum productivity
- QSFP28 with optical network application/usage for maximum dependability and convenience
- Supports optical fibre cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- With a single wavelength of light, the single mode fiber optic can carry data and transmit audio/video applications over miles of distance
Availability: 81 in stock
£1,436.00 Exc. VAT / £1,723.20 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Optical Network |
|---|
General Information
| Product Type | QSFP28 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | QSFP-100G-FR-S= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco® 100GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-100G modules are our latest generation of 100G transceiver modules solution based on a QSFP form factor. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | QSFP28 Module |
| Brand Name | Cisco |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100GBase-FR Network |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 100 g |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 13.5 mm |
| Width | 18.4 mm |
| Depth | 72.4 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 100GBase-FR |
|---|---|
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
Netgear ReadyNAS 4312S 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 12 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v5 Quad-core (4 Core) 3.50 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £4,650.57 Exc. VAT / £5,580.68 Inc. VAT -
Netgear EX6130 IEEE 802.11ac 1.17 Gbit/s Wireless Range Extender
Information Technology £40.36 Exc. VAT / £48.43 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RN626X 6 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 18 TB HDD – Intel Xeon D-1521 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz – 8 GB RAM – DDR4 SDRAM Mini-tower
Information Technology £2,606.95 Exc. VAT / £3,128.34 Inc. VAT
