Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of current levels in amps via set of 3 built-in digital meters. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
Tripp Lite by Eaton PDU3XMV6G20 PDU
Tripp Lite by Eaton PDU3XMV6G20 PDU – 220 V AC Output – Vertical – Rack-mountable
Out of stock
£482.66 Exc. VAT / £579.19 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDU3XMV6G20 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of current levels in amps via set of 3 built-in digital meters. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDU3XMV6G20 |
| Product Name | Metered PDU3XMV6G20 45-Outlets 11.5kVA PDU |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Output Voltage | 220 V AC |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1778 mm |
| Width | 55.9 mm |
| Depth | 49 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |



