General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P67082-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 6548Y+ |
| Product Name | Xeon Gold Dotriaconta-core 6548Y+ 2.5 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Gold |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 60 MB |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Processor Threads | 64 |
Physical Characteristics
| Width | 77.5 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 97°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 250 W |
|---|
