General Information
| Product Type | RAM Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P41240-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Edgeline 64GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Edgeline |
| Brand Name | HPE |
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
|---|---|
| Device Supported | Blade Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Miscellaneous
| Compatibility | HPE Edgeline Blade Servers:
|
|---|
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
