General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P24488-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 6258R |
| Product Name | Xeon Gold Octacosa-core 6258R 2.7GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Xeon Gold |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HPE ProLiant DL360 Gen10 Server |
|---|
Technical Information
| Process Technology | 14 nm |
|---|---|
| Clock Speed | 2.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 38.50 MB |
| Processor Core | Octacosa-core (28 Core) |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 56 |
Physical Characteristics
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 74°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 205 W |
|---|
