Plain mounting plate for Spacial CRN, S3D, S3X, PLM. For enclosures H is800 x W is600 mm. Multi-purpose mounting accessory. Step slide mounting location or direct fixing on backstuds (M8 screws). 135 Kg permissible load. Galvanised steel. Set of 1. Variant particularity is with enclosures H800 x W1200.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Spacial Mounting Plate for Enclosure
APC by Schneider Electric Spacial Mounting Plate for Enclosure – 135 kg Load Capacity – Sheet Steel – 1 Set
- Beautiful galvanized# finish enriches the look of your mounting plate
- Built with sheet steel product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 135 kg
- Mercury-free feature for maximum productivity with added dependability
- Mounting Plate offers a reliable, convenient mounting solution
Out of stock
£33.75 Exc. VAT / £40.50 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
NSYMM86
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
3606480183430
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Mounting Plate |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NSYMM86 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Plain mounting plate for Spacial CRN, S3D, S3X, PLM. For enclosures H is800 x W is600 mm. Multi-purpose mounting accessory. Step slide mounting location or direct fixing on backstuds (M8 screws). 135 Kg permissible load. Galvanised steel. Set of 1. Variant particularity is with enclosures H800 x W1200. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Plain Mounting Plate H800xW600mm made of Galvanised Sheet Steel |
| Product Line | Spacial |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | Schneider Electric Enclosures:
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
Product Information
| Device Supported | Enclosure |
|---|---|
| Features | Mercury-free |
| Maximum Load Capacity | 135 kg |
Physical Characteristics
| Thickness | 0.3 cm |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 8.07 kg |
| Height | 75 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Product Material | Sheet Steel |
Related products
-
Logitech Mounting Bracket for Speaker, Camera, Table Hub, Display Hub
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT



