Cable entry membrane type FL21 for Spatial S3D, Spatial CRN and Spatial SF enclosures. The 27 entrances allow multi-purpose use with cables ranging from 5 mm to 26 mm in diameter. The 27 entry diameter are the following: 4 entry ranging from 5 mm to 7 mm, 4 entry ranging from 8 mm to 12 mm, 13 entry ranging from 10 mm to 14 mm, 4 entry ranging from 14 mm to 20 mm and 2 entry ranging from 20 mm to 26 mm. IP66 protection against water and dust is maintained according to IEC 60529. The product can be used in a temperature range from -40
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Cable Routing – Grey – 1 Pack Pack
APC by Schneider Electric Cable Routing – Grey – 1 Pack Pack – Cable Entry Membrane – Thermoplastic Elastomer (TPE)
- Cable Entry Membrane cable manager type offers a practical wire organisation solution that is adaptable to your space
- This cable manager type provides splendid performance and clear connectivity
Out of stock
£31.02 Exc. VAT / £37.22 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
NSYAECPFLT25
Categories Accessories, Cable Management, Rack & Cabling, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Routing |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NSYAECPFLT25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Cable entry membrane type FL21 for Spatial S3D, Spatial CRN and Spatial SF enclosures. The 27 entrances allow multi-purpose use with cables ranging from 5 mm to 26 mm in diameter. The 27 entry diameter are the following: 4 entry ranging from 5 mm to 7 mm, 4 entry ranging from 8 mm to 12 mm, 13 entry ranging from 10 mm to 14 mm, 4 entry ranging from 14 mm to 20 mm and 2 entry ranging from 20 mm to 26 mm. IP66 protection against water and dust is maintained according to IEC 60529. The product can be used in a temperature range from -40 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Spacial - Cable Entry Membrane Type FL21 with 27 Entrances IP66 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 322.1 g |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 214 mm |
| Depth | 88 mm |
| Product Color | Grey |
| Color Family | Grey |
| Product Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
Product Information
| Features | Water Resistant |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Entry Membrane |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,287.68 Exc. VAT / £1,545.22 Inc. VAT -
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,787.17 Exc. VAT / £2,144.60 Inc. VAT

