These flexible interface cards support multiple integrated data, voice, and video applications, facilitating the migration from data-only as well as circuit-switched voice and video services to a packet voice and video solution.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco WAN Interface Card (WIC) – 1 x T1/E1 Network
Cisco WAN Interface Card (WIC) – 1 x T1/E1 Network – For Voice, Wide Area Network
- Voice wan interface card (wic) has a compact and easy-control speaking recognition board with maximum usability
- WAN Interface Card (WIC) offers better usage with maximum efficiency and convenience
- With T1/E1 technology, enjoy up to 2.048Mbps (E-carrier) or 1.544Mbps (T-carrier) data transfer rate over service provider link
Availability: 20 in stock
Estimated Delivery: Tuesday, 21st April
£1,170.61 Exc. VAT / £1,404.73 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
NIM-1MFT-T1/E1=
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0882658572838
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Voice |
|---|
General Information
| Product Type | WAN Interface Card (WIC) |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NIM-1MFT-T1/E1= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | These flexible interface cards support multiple integrated data, voice, and video applications, facilitating the migration from data-only as well as circuit-switched voice and video services to a packet voice and video solution. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 1 port Multi-flex Trunk Voice/Clear-channel Data T1/E1 Module |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility | Cisco 4400 Series Integrated Services Routers |
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x T1/E1 Network |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 181.4 g |
|---|---|
| Height | 31.8 mm |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 183.9 mm |
Media & Performance
| Network Technology | T1/E1 |
|---|
Related products
-
Netgear ReadyNAS RN3130 4 x Total Bays NAS Storage System – 12 TB HDD – Intel Atom C2338 Dual-core (2 Core) 1.70 GHz – 2 GB RAM – DDR3 SDRAM – 1U Rack-mountable
Information Technology £1,044.88 Exc. VAT / £1,253.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £115.37 Exc. VAT / £138.44 Inc. VAT -
Netgear EX6120 IEEE 802.11ac 1.17 Gbit/s Wireless Range Extender
Information Technology £34.70 Exc. VAT / £41.64 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS 3312 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 24 TB HDD – 256 MB Flash Memory Capacity – Intel Xeon E3-1225 v5 Quad-core (4 Core) 3.30 GHz – 8 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £3,697.50 Exc. VAT / £4,437.00 Inc. VAT
