General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NBPD0165 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | Camera Pod 165 |
| Product Name | NetBotz Camera Pod 165 |
| Product Line | NetBotz |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 117.9 g |
|---|---|
| Mount Type | Top Mount |
| Height | 96.5 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 38 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | 100° |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Motion Detection |
|---|
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
Video
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
|---|
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Technical Information
| HD Recording | Yes |
|---|

