Cisco Meraki MX Security Appliances make it easy to deploy high quality network infrastructure to large numbers of distributed sites. Since the MX is 100% cloud managed, installation and remote management is simple. The MX has a comprehensive suite of network services, eliminating the need for multiple appliances. Services include a next-generation firewall, content filtering, web search filtering, intrusion detection, web caching, WAN optimization, and link bonding with failover.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Meraki MX100 Network Security/Firewall Appliance
Meraki MX100 Network Security/Firewall Appliance – 9 Port – Gigabit Ethernet – No – 9 x RJ-45 – 2.0 Total Expansion Slots – Rack-mountable
- Ensures dependable privacy and security for your data with maximum efficiency
- For securely connecting servers, workstations and storage and enabling secure data transfer, use this 9 ports firewall
- NAT feature for maximum productivity
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Stop intrusions to provide businesses with the essential network security with this firewall appliance that also supports content filtering firewall protection
- Up to 10x faster than the standard Ethernet connectivity and provides high-performance
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Out of stock
£3,119.82 Exc. VAT / £3,743.78 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
MX100-HW
Categories Information Technology, Network & Communication, Network Security & Firewalls, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MX100-HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | Cisco Meraki MX Security Appliances make it easy to deploy high quality network infrastructure to large numbers of distributed sites. Since the MX is 100% cloud managed, installation and remote management is simple. The MX has a comprehensive suite of network services, eliminating the need for multiple appliances. Services include a next-generation firewall, content filtering, web search filtering, intrusion detection, web caching, WAN optimization, and link bonding with failover. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | MX100 |
| Product Name | MX100 Network Security/Firewall Appliance |
| Brand Name | Meraki |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Content Filtering |
|---|
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.08 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 44.5 mm |
| Width | 254 mm |
| Depth | 482.6 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 9 |
| Total Number of Ports | 9 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
Related products
-
HPE 331FLR Gigabit Ethernet Card for Server – 10/100/1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £56.81 Exc. VAT / £68.17 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £137.40 Exc. VAT / £164.88 Inc. VAT -
Netgear Nighthawk A8000 IEEE 802.11ax Tri Band Wi-Fi Adapter for Computer/Notebook
Information Technology £72.65 Exc. VAT / £87.18 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT

