Warranty
| Additional Warranty Information | 3 years NBD Advance Exchange |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MS900GREMEA |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | MS900 |
| Product Name | Premier MS900 Mouse |
| Product Line | Premier |
| Brand Name | Dell |
Pointing Device
| Movement Detection | Track-On-Glass |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Rechargeable | Yes |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 128.4 g |
|---|---|
| Height | 45.8 mm |
| Width | 89.8 mm |
| Depth | 126.7 mm |
| Product Color | Graphite |
| Color Family | Grey |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
|---|

