Warranty
| Additional Warranty Information | Advanced Exchange Service |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MS355-BLK-EMEA |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Packaged Quantity | Box |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | MS355 |
| Product Name | MS355 Mouse |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | Dell |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Movement Resolution (dpi) | 4020 |
Miscellaneous
| Platform Supported | Mac |
|---|---|
| Post-consumer-waste% | 54% |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 67 g |
|---|---|
| Height | 38 mm |
| Width | 60.3 mm |
| Depth | 104.5 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 3 Year |
|---|

