The Cisco Meraki MS225 series switches provide layer 2 access switching and are ideal for deploying to branch locations. With stacking capabilities and 10G SFP+ uplinks on every model, performance is guaranteed. This family also supports an optional, rack-mountable remote PSU (Cisco RPS-2300) for power redundancy requirements.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Meraki MS225 MS225-24P 24 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T, 10GBase-X
Meraki MS225 MS225-24P 24 Ports Manageable Ethernet Switch – Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T, 10GBase-X – 3 Layer Supported – Modular – Twisted Pair, Optical Fiber – 1U – Rack-mountable, Desktop
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Conveniently lets you connect two standard Ethernet ports to ensure maximum efficiency
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 24 ports
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Provides efficient communication with other ethernet switch in the stack to ensure maximum productivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
Availability: 13 in stock
Estimated Delivery: Monday, 1st June
Future Stock on Order: 6
£1,973.29 Exc. VAT / £2,367.95 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
MS225-24P-HW
Categories Information Technology, Network & Communication, Switches & Bridges, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0810979012825
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MS225-24P-HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco Meraki MS225 series switches provide layer 2 access switching and are ideal for deploying to branch locations. With stacking capabilities and 10G SFP+ uplinks on every model, performance is guaranteed. This family also supports an optional, rack-mountable remote PSU (Cisco RPS-2300) for power redundancy requirements. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | MS225-24P |
| Product Name | MS225-24P Ethernet Switch |
| Product Series | MS225 |
| Brand Name | Meraki |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | No |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.71 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 249.9 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
|---|---|
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | No |
| Total Number of Expansion Slots | 6.0 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
|---|---|
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
Related products
-
HPE QSFP28 – 1 x MPO 100GBase-SR4 Network
Information Technology £974.52 Exc. VAT / £1,169.42 Inc. VAT -
HPE BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Mezzanine
Information Technology £145.35 Exc. VAT / £174.42 Inc. VAT -
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT
