Technical Information
| Application/Usage | PDU |
|---|
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MDC24SX3KVAI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | MDC24SX3KVAI |
| Product Name | Micro DC, 24U SX, 3kVA 230V |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 179.17 kg |
|---|---|
| Rack Height | 24U |
| Height | 1199 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1363.64 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1022.73 kg |
| Rack Depth | 915 mm |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|

