The Panel Omni antenna is ideal for low ceiling aesthetic consensus installations where wall penetration or extended reach are important. Some example uses are low-density deployments like schools and hotels to provide basic low-performance connectivity. These types of best-effort deployments usually have APs installed in the hallway to cover adjacent rooms.
“Cisco Aironet Antenna for Wireless Data Network, Wireless Access Point” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Meraki Antenna for Indoor, Wireless Access Point
Meraki Antenna for Indoor, Wireless Access Point – 2.400 GHz to 2.500 GHz, 5.150 GHz to 5.875 GHz – 4.9 dBi – Wall/Ceiling/Pole, Panel – Omni-directional – RP-TNC Connector
Out of stock
£224.25 Exc. VAT / £269.10 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
MA-ANT-3-C5
Categories Accessories, Antennas, Unifi Store, Wireless Accessories
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Indoor |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Meraki MR53E Access Point |
General Information
| Product Type | Antenna |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MA-ANT-3-C5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Panel Omni antenna is ideal for low ceiling aesthetic consensus installations where wall penetration or extended reach are important. Some example uses are low-density deployments like schools and hotels to provide basic low-performance connectivity. These types of best-effort deployments usually have APs installed in the hallway to cover adjacent rooms. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Panel Omni |
| Brand Name | Meraki |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 980 g |
|---|---|
| Form Factor | Wall/Ceiling/Pole |
| Diameter | 300 mm |
| Height | 35 mm |
Interfaces/Ports
| Connector Type | RP-TNC |
|---|
Technical Information
| Directivity | Omni-directional |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 2.400 GHz to 2.500 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 4.9 dBi |
Related products
-
Cisco Aironet Antenna for Indoor, Wireless Access Point
Accessories £378.23 Exc. VAT / £453.88 Inc. VAT -
Meraki Antenna for Outdoor, Indoor, Wireless Access Point
Accessories £786.30 Exc. VAT / £943.56 Inc. VAT
