The ViewSonic® LDS135-153 is an all-in-one digital signage solution kit that includes a 135″ Direct View LED Display, mobile cart, and flight case. Along with its immense screen size, the included display delivers stunning visuals with Full HD resolution, 1.5mm fine pixel pitch, 450-nit high brightness, 3,840Hz ultra-fast refresh rate, and 120% Rec.709 wide color gamut. Because the display modules come pre-assembled and already mounted on the included cart, the solution can be setup and used within a few minutes. The cart features 360° wheels, enabling the installed display to be freely moved from room to room. The display and cart can be easily folded and stored in the included flight case, enabling the entire kit to be freely moved from location to location for different events and exhibitions. Plus, a Glue-on-Board (GOB) LED surface treatment delivers an IP54 rating for enhanced protection from collisions, dust and moisture. With easy setup and mobile versatility, the ViewSonic LDS135-153 can engage audiences everywhere including high-end board rooms, reception areas, auditoriums, and other large venues.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic LDS135-153 135″ LCD Digital Signage Display
ViewSonic LDS135-153 135″ LCD Digital Signage Display – MediaTek MTK9669 – 4 GB DDR4 SDRAM – 1920 x 1080 – 16:9 – Direct View LED – 450 cd/m² – 1080p – USB – HDMI – Serial – Wireless LAN – Ethernet – Android 9.0 Pie
- 1080p scan format provides a stunning, clear display for your viewing pleasure
- 1920 x 1080 display resolution for dependable display results with maximum efficiency
- Digital Signage Display offers a dependable video signage solution with maximum productivity
- Direct View LED backlight technology provides a clear and smooth display
- LCD display screen type for stunning display with maximum productivity
Out of stock
£81,033.69 Exc. VAT / £97,240.43 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
LDS135-153
Categories Consumer Electronics, Digital Signage Systems, Unifi Store, Video Electronics
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Commercial |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 135" |
| Number of Screens | 1 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
General Information
| Product Type | Digital Signage Display |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | LDS135-153 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | The ViewSonic® LDS135-153 is an all-in-one digital signage solution kit that includes a 135" Direct View LED Display, mobile cart, and flight case. Along with its immense screen size, the included display delivers stunning visuals with Full HD resolution, 1.5mm fine pixel pitch, 450-nit high brightness, 3,840Hz ultra-fast refresh rate, and 120% Rec.709 wide color gamut. Because the display modules come pre-assembled and already mounted on the included cart, the solution can be setup and used within a few minutes. The cart features 360° wheels, enabling the installed display to be freely moved from room to room. The display and cart can be easily folded and stored in the included flight case, enabling the entire kit to be freely moved from location to location for different events and exhibitions. Plus, a Glue-on-Board (GOB) LED surface treatment delivers an IP54 rating for enhanced protection from collisions, dust and moisture. With easy setup and mobile versatility, the ViewSonic LDS135-153 can engage audiences everywhere including high-end board rooms, reception areas, auditoriums, and other large venues. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | LDS135-153 |
| Product Name | 135" All-in-One LED Display Solution Kit |
| Brand Name | ViewSonic |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 249 kg |
|---|---|
| Height | 269 cm |
| Width | 301 cm |
| Depth | 76 cm |
Video
| Brightness | 450 cd/m² |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Native Contrast Ratio | 6,000:1 |
| Color Gamut | 120% Rec. 709 |
Software
| Operating System | Android 9.0 Pie |
|---|
Processor & Chipset
| Processor Model | MTK9669 |
|---|---|
| Processor Manufacturer | MediaTek |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 6 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Serial | Yes |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 5 |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
Technical Information
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
|---|
Related products
-
iiyama ProLite TF2238MSC-B1 21.5″ LCD Digital Signage Display
Consumer Electronics £328.46 Exc. VAT / £394.15 Inc. VAT -
AXIS M3044-V HD Surveillance Camera – Colour – Dome
Cameras & Optics £167.43 Exc. VAT / £200.92 Inc. VAT


