General Information
| Product Type | Adapter Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | LDD75B-USBC160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | Adapter Cord |
| Brand Name | Dell |
Technical Information
| Device Supported | Power Adapter |
|---|---|
| First End Connector Type | USB Type C |
| First End Connector Detail | USB Type C Male |
| Second End Connector Type | 7.4mm DC Jack |
| Second End Connector Detail | 7.4mm DC Jack Female |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23 g |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Power Description
| Voltage Rating | 20 V DC |
|---|
