Warranty
| Additional Warranty Information | 3 years NBD Advance Exchange |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
General Information
| Product Type | Keypad & Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | KM900GRINT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Packaged Quantity | 2 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | KM900 |
| Product Name | Premier KM900 Keyboard and Mouse |
| Product Line | Premier |
| Brand Name | Dell |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Multimedia |
|---|---|
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
|---|---|
| Pointing Device Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Height | 20.70 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 439.70 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 121.60 mm |
| Pointing Device Height | 45.80 mm |
| Pointing Device Width | 89.80 mm |
| Pointing Device Depth | 126.70 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 728 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 128.4 g |
