Warranty
| Additional Warranty Information | 3 years NBD Advance Exchange |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
Keyboard/Keypad
| Adjustable Height | Yes |
|---|---|
| Hot Keys | Mute |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Backlight | No |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Hot Keys | 3 |
General Information
| Product Type | Keyboard |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | KB500-BK-R-INT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | KB500 |
| Product Name | KB500 Keyboard |
| Brand Name | Dell |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 400 g |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 34 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 433 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 123 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Included | Yes |
