HPE B-series 4×16 Short Wave QSFP Transceiver
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE QSFP – 1 x Fiber Channel Network – 1 Pack
HPE QSFP – 1 x Fiber Channel Network – 1 Pack – For Optical Network, Data Networking – Optical Fiber16 Gigabit Ethernet – Fibre Channel – 16 Gbit/s
- 16 Gigabit Ethernet module – Excellent Ethernet connection with a cost friendly network solution
- Fibre Channel network technology for reliable connectivity with maximum productivity
- Optical fibre cable compatible – Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- QSFP is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- QSFP with optical network application/usage for maximum productivity and usability
Out of stock
£2,429.20 Exc. VAT / £2,915.04 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
K2Q87A
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0889296067986
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Optical Network |
|---|
General Information
| Product Type | QSFP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | K2Q87A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | HPE B-series 4x16 Short Wave QSFP Transceiver |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | B-series 4x16 Short Wave QSFP Transceiver |
| Product Series | B |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | Brocade 16Gb Fibre Channel SAN Switch Module |
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x Fiber Channel Network |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 362.9 g |
|---|---|
| Height | 12.7 mm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 228.6 mm |
Media & Performance
| Network Technology | Fibre Channel |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 16 Gbit/s |
| Ethernet Technology | 16 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Related products
-
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Standup
Information Technology £133.88 Exc. VAT / £160.66 Inc. VAT -
HPE 562SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £586.70 Exc. VAT / £704.04 Inc. VAT -
HPE 640SFP28 25Gigabit Ethernet Card for Server – SFP – Plug-in Card
Information Technology £458.09 Exc. VAT / £549.71 Inc. VAT



