HPE X240 100G QSFP28 to QSFP28 3m Direct Attach Copper Cable for use with selected HPE products
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE X240 3 m Fibre Optic Network Cable for Network Device, Switch – 1
HPE X240 3 m Fibre Optic Network Cable for Network Device, Switch – 1 – First End: 1 x QSFP28 Network – Male – Second End: 1 x QSFP28 Network – Male – 100 Gbit/s – Black
- Features Fibre Optic cable type to better accommodate your precise requirements with maximum productivity
- Fully compatible with network devices
- Offers a reliable network connectivity
Out of stock
£368.26 Exc. VAT / £441.91 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
JL272A
Categories Accessories, Connector Cables, Hardware Connectivity, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0190017030067
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Cable Length | 3 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | QSFP28 Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP28 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP28 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP28 Network - Male |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JL272A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | HPE X240 100G QSFP28 to QSFP28 3m Direct Attach Copper Cable for use with selected HPE products |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | X240 |
| Product Name | X240 100G QSFP28 to QSFP28 3m Direct Attach Copper Cable |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP FlexFabric Switches:
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 408.2 g |
|---|---|
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric 3827GY-5 1.52 m Category 5 Network Cable – 1 Each
Accessories £5.57 Exc. VAT / £6.68 Inc. VAT
