General Information
| Product Type | Proprietary Power Supply |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JG545A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | X362 1110W 115-240VAC to 56VDC PoE Power Supply |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP 5500-HI Switch Series PoE Switches |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 264 V AC |
|---|---|
| Output Power | 1.11 kW |
| Output Voltage | -56 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.70 kg |
|---|---|
| Height | 40.1 mm |
| Width | 82.6 mm |
| Depth | 259.6 mm |
| Form Factor | Internal |
Technical Information
| Specification Compliance | ATX |
|---|



