Technical Information
| Cable Length | 3 m |
|---|---|
| Connector Type on First End | SFP+ Network |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network |
| Device Supported | Network Device |
| Cable Type | SFP+ |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JD097C |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | X240 10G SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | FlexNetwork |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 449.1 g |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
