Management module for use with HP 5400R Series chassis only. Order module to provide for a dual, redundant deployment (base system comes with a single module) or for onsite sparing.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE zl2 Management Module – 1 x Management, 1 x Management, 1 x Management, 1 x USB – 1 Pack
HPE zl2 Management Module – 1 x Management, 1 x Management, 1 x Management, 1 x USB – 1 Pack – For Network Management
- Management Module offers better usage with maximum efficiency and convenience
- Management Module with network management application/usage for maximum dependability and convenience
Out of stock
£1,080.05 Exc. VAT / £1,296.06 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
J9827A
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0888182309087
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Network Management |
|---|
General Information
| Product Type | Management Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9827A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | Management module for use with HP 5400R Series chassis only. Order module to provide for a dual, redundant deployment (base system comes with a single module) or for onsite sparing. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | zl2 |
| Product Name | 5400R zl2 Management Module |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP 5400R Series Switches |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x Management |
|---|---|
| Connector Type | USB |
| Total Number of Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 476.3 g |
|---|---|
| Height | 35.6 mm |
| Width | 206.5 mm |
| Depth | 261.6 mm |
Related products
-
HPE BCM57414 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – SFP28 – Mezzanine
Information Technology £145.35 Exc. VAT / £174.42 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X, 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £1,235.07 Exc. VAT / £1,482.08 Inc. VAT -
HPE 842QSFP28 100Gigabit Ethernet Card for Server – 100GBase-X – Standup
Information Technology £2,026.76 Exc. VAT / £2,432.11 Inc. VAT

