Part of the Cisco® 1000 Series Integrated Services Routers (ISR), the ISR 1100 Series and ISR 1100X Series are powered by Viptela® operating system or IOS XE SD-WAN operating system. These devices combine WAN and comprehensive security in a wired high-performance platform. The ISR 1100 Series and ISR 1100X Series combine an enterprise grade platform with best-in-class SD-WAN. The ISR 1100 Series come with 4GB DRAM, whereas the ISR 1100X Series offer 8GB DRAM.
Cisco ISR1100X-4G 1 SIM Cellular Wireless Integrated Services Router
Cisco ISR1100X-4G 1 SIM Cellular Wireless Integrated Services Router – 4G – 2 x Antenna – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – VPN Supported
- For USB-enabled devices accessibility, the router comes with a built-in USB port
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Offers cost-effective and reliable primary WAN connectivity in locations where wireline services such as DSL and ISDN are not available
Out of stock
£764.43 Exc. VAT / £917.32 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wireless Integrated Services Router |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ISR1100X-4G |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | Part of the Cisco® 1000 Series Integrated Services Routers (ISR), the ISR 1100 Series and ISR 1100X Series are powered by Viptela® operating system or IOS XE SD-WAN operating system. These devices combine WAN and comprehensive security in a wired high-performance platform. The ISR 1100 Series and ISR 1100X Series combine an enterprise grade platform with best-in-class SD-WAN. The ISR 1100 Series come with 4GB DRAM, whereas the ISR 1100X Series offer 8GB DRAM. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | ISR1100X-4G |
| Product Name | ISR1100X-4G Integrated Services Router |
| Product Series | 1100X |
| Brand Name | Cisco |
Network & Communication
| VPN Supported | Yes |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | No |
| Number of SIM Card Supported | 1 |
| SIM Size Supported | Micro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.21 kg |
|---|---|
| Height | 27.9 mm |
| Width | 259.1 mm |
| Depth | 177.8 mm |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
|---|---|
| Cellular Generation | 4G |
| Total Number of Antennas | 2 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
Related products
-
Netgear Nighthawk A8000 IEEE 802.11ax Tri Band Wi-Fi Adapter for Computer/Notebook
Information Technology £72.65 Exc. VAT / £87.18 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £155.51 Exc. VAT / £186.61 Inc. VAT -
HPE 562FLR-SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £151.03 Exc. VAT / £181.24 Inc. VAT -
HP 10Gigabit Ethernet Card – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £106.18 Exc. VAT / £127.42 Inc. VAT
