The ViewSonic® ViewBoard® IFP92UW is a 92″ interactive display with next-generation whiteboard technologies ideal for collaboration in corporate environments and higher education. With seamless integration to Microsoft Teams Rooms and optimization for Front Row, this ViewBoard display promotes inclusivity and engagement for any of your team huddles, meetings and brainstorming sessions. Whether team members are in the meeting room, on video conference, or participating via chat, everyone can be seen and heard. Plus, with its ultrawide 21:9 aspect ratio and 5K resolution, this display delivers a huge interactive touchscreen and stunning visuals to boost collaboration and productivity. The high-accuracy touchscreen also features intelligent palm recognition technology for an intuitive digital whiteboard experience. A 60W soundbar with integrated microphone delivers optimal audio for everyone in the meeting room, as well as those calling in remotely.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic ViewBoard IFP92UW 233.7 cm (92″) WUHD LCD Collaboration Display
ViewSonic ViewBoard IFP92UW 233.7 cm (92″) WUHD LCD Collaboration Display – ARM Cortex A76 + A55 – 8 GB LPDDR – Infrared (IrDA) – Touchscreen – 21:9 Aspect Ratio – 5120 x 2160 – Direct LED – 400 cd/m² – 4,000:1, 5,000:1 Contrast Ratio – 2160p – USB – HDMI – Bluetooth – ViewBoard OS
Out of stock
£4,162.42 Exc. VAT / £4,994.90 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
IFP92UW
Categories Collaboration, Collaboration Displays, Video Communications
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 21:9 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Response Time | 6.50 ms |
| Screen Resolution | 5120 x 2160 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Screen Size | 233.7 cm (92") |
| Screen Mode | WUHD |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Scan Format | 2160p |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G610 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Tempered Glass | Yes |
General Information
| Product Type | Collaboration Display |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IFP92UW |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | The ViewSonic® ViewBoard® IFP92UW is a 92" interactive display with next-generation whiteboard technologies ideal for collaboration in corporate environments and higher education. With seamless integration to Microsoft Teams Rooms and optimization for Front Row, this ViewBoard display promotes inclusivity and engagement for any of your team huddles, meetings and brainstorming sessions. Whether team members are in the meeting room, on video conference, or participating via chat, everyone can be seen and heard. Plus, with its ultrawide 21:9 aspect ratio and 5K resolution, this display delivers a huge interactive touchscreen and stunning visuals to boost collaboration and productivity. The high-accuracy touchscreen also features intelligent palm recognition technology for an intuitive digital whiteboard experience. A 60W soundbar with integrated microphone delivers optimal audio for everyone in the meeting room, as well as those calling in remotely. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | IFP92UW |
| Product Name | 105" 5K 21:9 ViewBoard Interactive Display with Integrated Microphone and USB-C |
| Product Line | ViewBoard |
| Product Series | IFP |
| Brand Name | ViewSonic |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|
Audio
| Speakers | Yes |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| RMS Output Power | 45 W |
| Number of Microphone Array Elements | 8 |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 67.60 kg |
|---|---|
| Height | 1000 mm |
| Width | 2203 mm |
| Depth | 92 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
Software
| Operating System | ViewBoard OS |
|---|
Processor & Chipset
| Processor Type | Cortex A76 + A55 |
|---|---|
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Storage
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
|---|
Touchscreen Information
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 40 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Serial | Yes |
Related products
-
Cisco 8861 IP Phone – Corded/Cordless – Corded – Bluetooth – Wall Mountable, Desktop – Black
Collaboration £521.01 Exc. VAT / £625.21 Inc. VAT -
Cisco 8841 IP Phone – Corded – Corded – Wall Mountable – Charcoal
Collaboration £292.65 Exc. VAT / £351.18 Inc. VAT



