Take hands-on learning to the next level with the ViewSonic® ViewBoard® IFP65G1 interactive display. By combining simplicity with an intuitive design, IFPG1 interactive displays give administrators the flexibility to do more with their budget while giving educators the freedom to accomplish more in the classroom. This stunning 65″ interactive display is a versatile, future-proof whiteboarding solution that integrates seamlessly with a classroom’s existing hardware. Whether your school uses Windows or Android, educators can run their display with their computing solution of choice. When it’s time to upgrade, simply swap out the external PC or OPS device for an easy, hassle-free way to bring your interactive display into the next generation. Use your IFPG1 interactive display with the VPC25-W53-O1-1B or Google EDLA-certified VPC-A31-O1 slot-in PC to build the ultimate classroom. Because IFPG1 devices come without any pre-installed software programs, schools can enjoy a greater standard of security as well as fewer vulnerabilities and points of penetration. A 4K Ultra HD resolution display and multi-point touch recognition empower multiple students to annotate the interactive display simultaneously. And with our state-of-the-art WriteAway™ technology, educators or students can pick up the stylus and start writing instantly without waiting through an extended setup process. Each IFPG1 interactive display comes backed by an industry-leading warranty and support from our award-winning customer service team.
“Cisco 8811 IP Phone – Corded – Wall Mountable – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic ViewBoard IFP65G1 165.1 cm (65″) 4K UHD LCD Collaboration Display
ViewSonic ViewBoard IFP65G1 165.1 cm (65″) 4K UHD LCD Collaboration Display – Infrared (IrDA) – Touchscreen – 16:9 Aspect Ratio – 3840 x 2160 – Direct LED – 400 cd/m² – 1,200:1, 5,000:1 Contrast Ratio – 2160p – USB – HDMI – VGA
Availability: 17 in stock
Estimated Delivery: Monday, 4th May
Future Stock on Order: 17
£1,134.17 Exc. VAT / £1,361.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
IFP65G1
Categories Collaboration, Collaboration Displays, Video Communications
UPC/EAN Code:
0766907024661
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Screen Size | 165.1 cm (65") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Scan Format | 2160p |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Tempered Glass | Yes |
General Information
| Product Type | Collaboration Display |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IFP65G1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | Take hands-on learning to the next level with the ViewSonic® ViewBoard® IFP65G1 interactive display. By combining simplicity with an intuitive design, IFPG1 interactive displays give administrators the flexibility to do more with their budget while giving educators the freedom to accomplish more in the classroom. This stunning 65" interactive display is a versatile, future-proof whiteboarding solution that integrates seamlessly with a classroom's existing hardware. Whether your school uses Windows or Android, educators can run their display with their computing solution of choice. When it's time to upgrade, simply swap out the external PC or OPS device for an easy, hassle-free way to bring your interactive display into the next generation. Use your IFPG1 interactive display with the VPC25-W53-O1-1B or Google EDLA-certified VPC-A31-O1 slot-in PC to build the ultimate classroom. Because IFPG1 devices come without any pre-installed software programs, schools can enjoy a greater standard of security as well as fewer vulnerabilities and points of penetration. A 4K Ultra HD resolution display and multi-point touch recognition empower multiple students to annotate the interactive display simultaneously. And with our state-of-the-art WriteAway™ technology, educators or students can pick up the stylus and start writing instantly without waiting through an extended setup process. Each IFPG1 interactive display comes backed by an industry-leading warranty and support from our award-winning customer service team. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | IFP65G1 |
| Product Name | IFP65G1 - 65" ViewBoard Interactive Display |
| Product Line | ViewBoard |
| Brand Name | ViewSonic |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|
Audio
| Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 36.95 kg |
|---|---|
| Height | 896.5 mm |
| Width | 1488 mm |
| Depth | 85.5 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
Touchscreen Information
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 40 |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Serial | Yes |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
Cisco 8851 IP Phone – Corded/Cordless – Corded – Bluetooth – Wall Mountable – White
Collaboration £364.13 Exc. VAT / £436.96 Inc. VAT -
Cisco 7861 IP Phone – Corded – Wall Mountable – White
Collaboration £311.14 Exc. VAT / £373.37 Inc. VAT -
Cisco 7821 IP Phone – Corded – Wall Mountable, Desktop – White
Collaboration £208.78 Exc. VAT / £250.54 Inc. VAT
