General Information
| Product Type | Power Inverter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HCINT350SNR |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | HCINT350SNR |
| Product Name | 350W Power Inverter/Charger for Mobile Medical Equipment, 230V - IEC 60601-1 |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Maximum Frequency | 50 Hz |
| Peak Power Load | 350 W |
| Continuous Power Load | 350 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.35 kg |
|---|---|
| Height | 292.1 mm |
| Width | 152.4 mm |
| Depth | 88.9 mm |
Technical Information
| Receptacles | 1 x IEC 60320 C13 |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
