Warranty
| Additional Warranty Information | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |
|---|
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Energy | 0 J |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
| DC System Voltage | 576 V DC |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSUPS20KMHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS 20kVA Tower UPS |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 415 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 400 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 20 kW |
| Input Power Factor | 0.7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 206 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 1485 mm |
| Width | 521 mm |
| Depth | 847 mm |
| Product Color | White |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 2170 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.01 km |
| Storage Relative Humidity | 10% - 80% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 68 dB(A) |
Management
| Alarm | Yes |
|---|
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |


