Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Capacity | 56000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
| Maximum Battery Life | 10 Year |
General Information
| Product Type | Battery Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSCBC10A2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Cabinet |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | Galaxy VS Upto 100kW UPS Systems |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 1900 mm |
|---|---|
| Width | 1010 mm |
| Depth | 845 mm |
