Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSBTH4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS Smart Modular Battery String High Capacity 9Ah |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | Galaxy VS UPS Systems |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 108 kg |
|---|---|
| Height | 157 mm |
| Width | 428 mm |
| Depth | 760 mm |

