Control and Configure Beyond Plug-and-Play Connectivity
NETGEAR Smart Managed Plus Switches with PoE meet business networks growing needs by providing fundamental network features including simplified VLANs, QoS and IGMP Snooping, that will help optimize the performance of the network. Smart Managed Plus Switches are the perfect upgrade from an Unmanaged switch, delivering essential networking features at a very affordable price. The GS305EP/GS305EPP with 4 PoE+ ports and GS308EP/GS308EPP models with 8 PoE+ ports support Power-over-Ethernet (PoE) and can power devices such as VoIP phones, surveillance IP cameras, wireless access points and many other IoT devices. These new Smart Managed Plus switch models include NETGEAR Uninterruptable PoE to ensure PoE devices stay powered on even during a firmware update or soft reset of the switch. The new and improved business-friendly GUI allows easy management and simple configuration.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Netgear 300 GS305EPP 5 Ports Manageable Ethernet Switch
Netgear 300 GS305EPP 5 Ports Manageable Ethernet Switch – 3 Layer Supported – 120 W PoE Budget – Twisted Pair – PoE Ports – Desktop, Wall Mountable – 5 Year Limited Warranty
- ADVANCED PoE CONTROLS – power management of the PoE connected devices by enabling and disabling PoE power per port, PoE prioritization, PoE power limit per port and more. Simplifies management of PoE powered devices
- COMPREHENSIVE QOS – advanced controls for optimized network performance and better delivery of mission-critical traffic such as voice and video
- CONSUMER AND BUSINESS-FRIENDLY GUI – easily manage and configure advanced features for your network simply through a responsive consumer and business-friendly web and mobile GUI
- EASY MANAGEMENT – plug-and-play Smart Managed Plus switch fundamental network management features
- FANLESS & VERSITILE MONUTING – completely silent operation within a desktop small form factor, and also wall-mountable
- MULTI-LANGUAGE SUPPORT – context in 3 different languages (English, German, and Japanese)
- NON-BLOCKING SWITCHING – 10Gbps (10/100/1000 Mbps) line rate fabric for great connectivity to your devices without congestion
- PoE+ SUPPORT – 4 ports Po
Availability: 2 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 2
£78.99 Exc. VAT / £94.79 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
GS305EPP-100UKS
Categories Information Technology, Network & Communication, Switches & Bridges, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0606449153200
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GS305EPP-100UKS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.co.uk |
| Marketing Information | Control and Configure Beyond Plug-and-Play Connectivity NETGEAR Smart Managed Plus Switches with PoE meet business networks growing needs by providing fundamental network features including simplified VLANs, QoS and IGMP Snooping, that will help optimize the performance of the network. Smart Managed Plus Switches are the perfect upgrade from an Unmanaged switch, delivering essential networking features at a very affordable price. The GS305EP/GS305EPP with 4 PoE+ ports and GS308EP/GS308EPP models with 8 PoE+ ports support Power-over-Ethernet (PoE) and can power devices such as VoIP phones, surveillance IP cameras, wireless access points and many other IoT devices. These new Smart Managed Plus switch models include NETGEAR Uninterruptable PoE to ensure PoE devices stay powered on even during a firmware update or soft reset of the switch. The new and improved business-friendly GUI allows easy management and simple configuration. |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Model | GS305EPP |
| Product Name | 300 GS305EPP Ethernet Switch |
| Product Series | 300 |
| Brand Name | Netgear |
Power Description
| Power Source | Power Adapter |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 120 W |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 400 g |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 27 mm |
| Width | 158 mm |
| Depth | 101 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Uplink Port | Yes |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet PoE+ |
Related products
-
HP 10Gigabit Ethernet Card – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £106.18 Exc. VAT / £127.42 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57412 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – Plug-in Card
Information Technology £114.96 Exc. VAT / £137.95 Inc. VAT -
HPE 562SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £586.70 Exc. VAT / £704.04 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £114.97 Exc. VAT / £137.96 Inc. VAT

